Četvrta struktuirana studijska poseta Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Lisabonu

Tokom tri dana (16 – 18. april 2018) organizovana je poslednja planirana strukturirana studijska poseta. Farmaceutski fakultet Univerziteta u Lisabonu posetilo je 23 učesnika iz visoko-školskih ustanova iz Srbije.

U toku prvog dana predstavljen je program studija farmacije Univerziteta u Lisabonu sa posebnim osvrtom na izazove i buduće promene u iskustvenom obrazovanju i praktičnoj primeni znanja. Prezentacijom su prikazani i stavovi studenata o njihovom obrazovanju. Pored studija farmacije, kolege iz škole za obrazovanje medicinskih sestara (Filomena Gaspar and João Santos) prezentovali su način obrazovanja studenata kao i zahteve koje treba da ispune studenti i mentori iz prakse.

Drugi dan bio je posvećen farmaceutskoj profesiji i zakonskim propisima u oblasti farmacije. U prostoru Farmaceutskog društva Portugala (Ordem dos Farmacêuticos) Ema Paulino i Jose Lobo govorili su o tome kako je regulisana farmaceutska profesija i evoluciji obrazovanja farmaceuta u Portugalu. Popodne je bilo posvećeno Nacionalnom udruženju Apoteka (Associação Nacional das Farmácias) kada je prikazan pregled usluga u apotekama Portugala, regulativa u vezi sa uslugama, kao i kontinuirano obrazovanje farmaceuta. Na kraju dana organizovan je obilazak čuvenog Muzeja Farmacije u Nacionalnom udruženju Apoteka.

Treći dan bio je posvećen poseti institucijama Univerziteta u Lisabonu posvećenih zdravstvenoj edukaciji različitih profesija: stomatologije, zdravstvene nege i farmacije. Posetioci su išli u obilazak studenata u toku njihove praktične nastave. Tokom obilaska imali su priliku da vide laboratorije u kojima se izvodi praktična nastava i da razgovaraju sa studentima različitih profesija.

Agendu mozete pogledati ovde.

Sve fotografije mozete pogledati ovde:

Fotografije sa prvog dana studijske posete:

Muzej farmacije:

Poseta stomatoloskom fakultetu:

Poslednji dan i zavrsni sastanak: